Jak zostać kierowcą w przewozach międzynarodowych?

jak-zostac-kierowca-w-przewozach-miedzynarodowych

Zawód kierowcy zawodowego otwiera przez nami wiele możliwości zatrudnienia, na rynkach takich jak przewozy międzynarodowe, przewozy osób, spedycja i wiele innych. Uzyskanie tego tytułu wymagać będzie od kandydata poświęcenia swojego czasu i poczynienia dużych inwestycji w samego siebie. Powinniśmy najpierw spojrzeć, jak będzie wyglądała nasza droga do osiągnięcia upragnionego zawodu.

Krok pierwszy

Pierwszym krokiem dla każdego kandydata na kierowcę jest zdobycie prawa jazdy kategorii B. Możemy zostać jego posiadaczami już po ukończeniu 18 lat, jeżeli nie posiadamy żadnych przeciwwskazań związanych z prowadzeniem pojazdów osobistych. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z dwóch części egzaminu (teoretycznej i praktycznej), możemy wyjechać swoim samochodem na miasto.

Krok drugi

Jeżeli wiążemy swoją przyszłość z przewozami za pomocą samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, musimy uzyskać prawo jazdy kategorii C oraz C+E. Aby można było zapisać się na szkolenia kategorii C, przygotowujące nas do egzaminu, obowiązkowe są:

  • posiadanie prawa jazdy kat. B,
  • ukończone 21 lat,
  • odpowiednie orzeczenie lekarskie.

Aby uzyskać wynik pozwalający nam na posiadanie tego dokumentu, musimy uzyskać pozytywny wynik z część teoretycznej i praktycznej egzaminu na prawo jazdy kat. C. Od razu po zdanym egzaminie, możemy przystąpić do egzaminu na kat C+E, który składa się wyłącznie z formy praktycznej.

Dobrze, więc udało nam się zdobyć odpowiednie prawo jazdy, czy możemy już szukać pracy w przewozach międzynarodowych?

Krok trzeci

Ostatnim koniecznym krokiem do podjęcia jest zdobycie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych, będący koniecznym do podjęcia pracy jako przewoźnik. Gdy pozytywnie przejdziemy kurs i zaliczymy egzamin w Instytucie Transportu Drogowego, jesteśmy gotowi do podjęcia pracy jako przewoźnik.

Co dalej?

Dla ambitnego kierowcy edukacja nie kończy się na wspomnianych wcześniej obowiązkowych dokumentach. Pracodawcy bardzo przychylnym okiem patrzą na kierowców, którzy posiadają dodatkowe uprawnienia. Najpopularniejszymi kursami są kursy na przewożenie towarów niebezpiecznych (ADR) i na operatora żurawi przenośnych (HDS). Łączny koszt obu szkoleń powinien wynieść nas około 2000 PLN.

Jak widać, koszty i ilość potrzebnych dokumentów mogą przerażać, jednak będąc wykwalifikowanym kierowcą, nie powinniśmy nigdy narzekać na brak zainteresowania wśród pracodawców.