Jak dbać o skrzynię biegów?

skrzynia biegów

Kiedy większość z nas udaje się do mechanika i słyszymy od specjalisty słowa „skrzynia biegów do naprawy…” to w naszych głowach przewijają się ogromne sumy, które będziemy musieli wydać na jej serwis. Mało kto z nas wie, że takich sytuacji da się uniknąć w bardzo prosty sposób! Wystarczy odpowiednia eksploatacja, a ryzyko wizyt spadnie do minimum! Jak to zrobić?

Skrzynia i sprzęgło

Każdy, kto choć trochę zna się na tym, jak działa samochód, ten wie, że ze skrzynią biegów nieodzownie łączy się funkcjonowanie sprzęgła. Warto zwrócić uwagę na to, jak korzystamy z naszego pojazdu! Sprzęgło należy zawsze wciskać do samego końca i dopiero wtedy zmieniać bieg. Tak w prosty sposób unikniemy przełączeń na półsprzęgle, co bywa mordercze dla przekładni! Jednak to nie wszystko!

skrzynia w czerni i bieli

Olej w skrzyni

Aby uniknąć dalszych napraw, musimy zadbać o to, aby w naszej skrzyni biegów regularnie wymieniać olej. To tak jak w silniku! Jeżeli mamy przekładnię manualną i nowszy pojazd, to zalecane jest skontrolowanie jego stanu co około 50 tysięcy przejechanych kilometrów. Starsze pojazdy mogą poczekać nawet do 120 tysięcy kilometrów! W przypadku skrzyń automatycznych sprawa wygląda nieco inaczej, gdyż nie ma konkretnego założonego terminu. Warto jednak rozmawiać ze swoim mechanikiem, gdyż dzięki swojemu doświadczeniu może nam on pomóc w rozwiązaniu tego problemu! Zastosujmy się do jego zaleceń, a będziemy bezpieczni!

drążek skrzyni biegów

Podsumowanie

Kontrola stanu naszej skrzyni biegów jest konieczne do tego, aby nasz samochód był praktycznie bezawaryjny! Dzięki temu nie tylko my będziemy się czuli bezpiecznie, kiedy przyjdzie czas na dłuższą drogę w towarzystwie najbliższych, ale także nasz portfel podziękuje nam za takie przezorne myślenie! W końcu lepiej wymienić olej niż całą skrzynię biegów, czyż nie?