Bagażnik dachowy

bagaznik-dachowy-1

Wiele osób jadąc na wakacje decyduje się na tzw. „trumnę”. Jest to niezwykle uniwersalne i przydatne akcesorium samochodowe. Wszechstronność sprawdza się zarazem zimą, jak i latem. Rynek oferuje wiele modeli o przeróżnych kształtach, pojemnościach oraz wersjach. Dzisiaj skupimy się na zakupie boxu.

Bagażniki dachowe, to najbezpieczniejszy i najwygodniejszy sposób przewożenia bagażu, który nie zmieści się w standardowym bagażniku. Ogromna powierzchnia sprawia, że zapakowanie urlopowego ekwipunku staje się bardzo proste. Świetnie sprawdzi się w przypadku zimowych wyjazdów, na które potrzebujemy zabrać narty. W lecie przyda się na przykład do wioseł. Jak widać niezależnie od pory roku właściwości przewozowe „trumny” sprawdzają się w 100%. Zakup Boxa należy traktować jak inwestycję na lata.

Pierwszą rzeczą, jaką przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę jest ładowność i pojemność. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów. Pojemność „trumien” waha się od przeszło 300 do aż 600 litrów. Przy wyborze ważna jest również ładowność, czyli maksymalne obciążenie bagażnika. Te dwie cechy nie zawsze idą ze sobą w parze. Przykładowo są boxy, które przy 320 litrach posiadają ładowność na poziomie 75 kg, a są też takie, które przy 420 litrach osiągają ładowność tylko 50 kg.

Jeżeli zdołaliśmy określić swoje potrzeby przewozowe, należy odpowiednio dopasować rozmiar boxu. Na rynku jest wiele modeli, więc bagażnik należy dobierać indywidualnie.

Podczas jazdy z zamontowaną „trumną” należy brać pod uwagę opory powietrza. Powstają one przy nacisku powietrza na bagażnik. Samochody konstruowane są aby były jak najbardziej aerodynamiczne, bagażniki również. Jednak powstała bryła połączona z tych dwóch elementów taka aerodynamiczna już nie jest. Przy wyborze warto jeszcze zwrócić uwagę na wygodę oraz łatwość montażu. Boxy stosujemy dosyć rzadko, więc powinno je się łatwo montować i demontować. O dobrym pod tym względem bagażniku świadczy brak konieczności używania jakichkolwiek narzędzi. Podsumowując warto czasem trochę dopłacić za ergonomiczne rozwiązania.