Karmy dla psa i kota – jak dobrze żywić swojego czworonoga

Kot i pies to dziś często kolejny członek rodzinnej komórki. Dla niektórych par posiadanie i opieka nad czworonogiem jest swoistym wstępem i przygotowaniem do założenia rodziny. Darzymy nasze futrzaki przyjaźnią i miłością oraz pragniemy, by zostały z nami jak najdłużej w dobrym zdrowiu. By to marzenie się spełniło, już od szczeniaka (czy kociaka), powinniśmy zapewnić naszym milusińskim zbilansowaną oraz bogatą w składniki odżywcze, dietę.

Polski rynek jest bogaty w najróżniejsze karmy i zwierzęce przysmaki – od tych najtańszych, dostępnych za niewielkie pieniądze w każdym hipermarkecie, po drogie, bogate w wartości odżywcze produkty z górnej półki, które zaspokoją podniebienie najbardziej wybrednego czworonożnego smakosza. Oczywiście dla naszych podopiecznych najlepszą opcją byłyby te ostatnie, niestety nie zawsze karmy tego typu znajdują się w zasięgu naszych możliwości finansowych. Chcąc nie chcąc zmuszeni jesteśmy do pójścia na kompromis, szukając złotego środka między jakością i akceptowalną przez nas ceną. Dobrych karm dla psa i kota jest naprawdę wiele – wystarczy dobrze poszukać.

Wiele osób uważa, że najlepszą opcją żywienia naszych zwierzaków jest dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food) i jest w tym wiele prawdy. Jednakże w dzisiejszych czasach wzrost świadomości właścicieli psów i kotów o właściwych sposobach ich odżywiania, umożliwił rozwój tego segmentu w dobrym, zdrowym kierunku. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele karm, zarówno suchych, jak i mokrych, które z powodzeniem mogą rywalizować ze wspomnianym wcześniej BARF’em, dostarczając naszym podopiecznym szerokie spektrum potrzebnych im składników odżywczych.

Kot o żółtych oczachNajważniejszy składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmów naszych czworonogów jest białko zwierzęce – dostarczane pod postacią mięsa w różnych postaciach. Dobra karma dla kota i psa powinna zawierać go jak najwięcej. Im więcej mięsa w karmie, tym z reguły karma droższa. Im mniej mięsa, tym więcej zbożowych, zawierających gluten, wypełniaczy, które zazwyczaj są szkodliwe dla naszych futrzanych towarzyszy. Część karm oferuje na szczęście wypełniacze w miarę neutralne, takie jak ryż czy ziemniaki – i to właśnie je powinniśmy wybierać, uważnie studiując etykietę na opakowaniu karmy. To właśnie etykieta z rozpiską składu powinna być najważniejszym miejscem, na które zwracamy uwagę podczas zakupu jedzenia dla naszych podopiecznych. Niech nie zwiodą nas kolorowe opakowania, szumne slogany reklamowe, czy też zwracające uwagę dopiski „Premium”, czy „Super Premium” – najważniejszy jest skład karmy i dominujący w niej składnik, którym powinno być mięso.

Wybierajmy pokarm dla naszych czworonożnych przyjaciół świadomie, nawet jeżeli wiąże się to czasami z nieco większym wydatkiem. Jeżeli serwować będziemy im najtańszą karmę z marketu, to szybko podupadną na zdrowiu i nasza pozorna oszczędność na nic się zda, gdy zaczną się regularne wizyty u weterynarza.